شخصی از علامه طهرانی پرسید: درجه و مقام قرب جناب محیی الدین عربی که او را شیخ العرفا میدانند و اعاظم از اهل عرفان به علوّ قدر و عظمت مقام او اعتراف دارند، بالاتر است یا بانو حضرت رقیّه سلام الله علیها؟

ناگهان ایشان متغیر و برافروخته شده و فرمودند: آقا اینها اصلا" قابل مقایسه با یکدیگر نبوده و دو مقوله جدا از هم هستند.
حضرت رقیّه سلام الله علیها از اولاد حضرت سیّدالشهدا علیه السلام بوده و نفس پاک و طاهر او حکایت از نفس نفیس حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام دارد و داخل در بیت آن حضرت میباشد.... ولی اینها ( محیی الدین و دیگر عرفا ) خارج از آن بیت بوده و خود را با عمل و مجاهده بدان بیت رسانده اند؛ و هرگز نمیشود آنان را با هم مقایسه کرد، چون از یک سنخ نمی باشند.

وجود مقدس حضرت رقیّه سلام الله علیها و خاندان رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم همچون طلاست و و جود دیگر اولیا همچون مسی است که در آتش مجاهدات نفسانیه گداخته شده و با کیمیای محبت اهل بیت علیهم السلام و توسّل به ایشان طلا گردیده است و به همین علت که کاملین از خاندان و ذریّه رسولخدا در سعه و نورانیت نسبت به دیگران مانند دریا نسبت به قطره میباشند و هزار محیی الدین عربی باید درب خانه حضرت رقیّه سلام الله علیها به گدایی بنشینند.

مجاهدتها و ابتلائات دیگران برای تبدیل شدن مس به طلاست و مجاهدات اهلبیت علیهم السلام و خاندان ایشان برای به فعلیت رساندن همان نفسی است که از آغاز جوهره ی آن طلا بوده است و روی همین جهت علامه والد فرمودند که این مقایسه اصلا" صحیح نیست و اینها دو مقوله جدا از یکدیگر می باشند.

حضرت رقیّه سلام الله علیها در اثر مصائب و مشکلاتی که در وقایع عاشورا بر آن حضرت وارد شده و عاقبت تاب و توان حضرت را ربود، در همان مدت منازل قرب و ترقّی را به سرعت طی نمودند و اگر از فعلیّت تامّه مرتبه ای نیز باقی مانده بود ، در عوالم پس از شهادت آن را واجد شده و به مقام ولایت رسیده اند، گرچه ، اگر همچون حضرت صدّیقه طاهره فاطمه زهراء یا زینب کبری سلام الله علیهما در این عالم به سیر طبیعی، این عوالم را طی میکردند ، باز هم سعه و نورانیّت آن حضرت بیشتر و بیشتر می گشت.
برچسب ها: اهلبیت ع، حضرت رقیه ع، مقام قرب و ولایت، محیی الدین عربی، طلا و مس، عرفان و عرفا، حضرت سیدالشهدا ع،  

تاریخ : سه شنبه 2 آذر 1395 | 06:23 ب.ظ | نویسنده : سما آبی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic