خداوند دارای دو دسته صفات جلالی و جمالی است كه این دو دسته صفات را در انسان به ودیعت گذاشت تا به عنوان خلیفه الهی بتواند بر ماسوی الله پروردگاری و ربوبیت كند. (بقره، آیات 30 تا 33) بنابراین، انسان دارای همه كمالاتی است كه خداوند از آنها به عنوان اسمای حسنای الهی در قرآن یاد كرده است. (اعراف، آیه 108؛ اسراء آیه110؛ طه آیه8؛ حشر، آیه24)
تفاوتهای جنسیتی و ظرفیت بخشی به انسان
اما هریك از مرد و زن كه زوج انسان را تشكیل می دهند، با همه اشتراكات، تفاوت هایی نیز دارند كه از آنها به تفاوتهای جنسیتی یاد می شود. این تفاوت ها هرگز به معنای نقص نیست، بلكه به معنای ظرفیت بخشی به انسان است تا زن و مرد در كنار هم به كمال برسند. از این روست كه هرگز مرد و زن بی جفت شدن و زوجیت یابی به كمال مطلق نمی رسند و در حقیقت نوعی نقص در هر مرد و زنی كه مسیر كمالی را بی زوج پیموده به چشم می آید. این نقص همانند نقصی است كه هر انسانی بخواهد با ایمان و عمل شخصی به كمال برسد و راه كمال را از ایمان و عمل اجتماعی جدا كند و مسئولیت اجتماعی خود را در قبال دیگران به انجام نرساند و آنان را به ایمان و عمل صالح دعوت نكند و توصیه و سفارش ننماید؛ چرا كه چنین انسانی از نظر قرآن انسان زیانكاری است كه هرگز به مقصد نمی رسد. (سوره عصر)
خداوند همه موجودات هستی را جفت و زوج آفریده است. (ذاریات، آیه49، نجم، آیه45؛ قیامت، آیه39 ، زخرف، آیه12، یس آیه 36)
از جمله این آفریده های الهی انسان است كه او را نیز زوج و جفت آفریده است. هر مرد و زنی كمال را در كنار هم درك و دریافت خواهندكرد و هرگز به تنهایی به كمال مطلق نخواهند رسید. آرامش، آسایش، مودت، محبت و رحمت زمانی نصیب انسان می شود كه زوج و جفت در كنار هم باشند و زن و مرد یكدیگر را كامل كنند و نواقص یكدیگر را برطرف نمایند. (روم، آیه 21)
مرد هرچند كه همه كمالات الهی را به عنوان صفت و اسم در اختیار دارد ولی فعلیت آن نیازمند بهره مندی از كمالات زن است؛ همچنین زن اگرچه همه كمالات الهی را داراست ولی او نیز نیازمند مرد است تا او را در اظهار این كمالات یاری رساند.
خداوند تفاوتی را كه میان مرد و زن ایجاد كرده است ارتباط تنگاتنگی با جمال و جلال الهی دارد. مرد نمادی از جلال و عظمت الهی و زن، نماد جمال الهی است ، جمع میان جلال و جمال است كه كمال را شكل و معنا می بخشد.
زن، جلوه جمال الهی
زن در همه دوران زندگی اش، نمادهایی از لطافت و زیبایی است. در دختری نماد پاكی و عصمت و احساس و عواطف است و در دورانی كه در نقش مادر ظاهر می شود نماد مهر و عشق و محبت است و زمانی كه كودك را در آغوش می گیرد و مادری را تجربه می كند نماد و اوج جلوه فداكاری و ایثار است. همه زیبایی ها را می توان در زن یافت؛ از زیبایی ظاهری تا زیبایی باطنی در زن به اوج خود رسیده است. زن در صورت و سیرت جلوه جمال الهی است و هرچه زن به كمال نزدیك تر باشد این زیبایی و جمال الهی در او نمایان تر است؛ چنان كه فاطمه زهرا(س) در تمامیت كمال جمال الهی است و زیبایی اش بهشت را معنا و روشنایی خاص می بخشد به گونه ای كه همه هستی شگفت زده می شود.


سامانه دانشجویان پیام نور
فرشته محیطی در سرمقاله ی روزنامه کیهان

برچسب ها: زن، جفت، عشق، ازواج، زوج، جمال وجلال الهی،  

تاریخ : سه شنبه 20 فروردین 1392 | 11:09 ب.ظ | نویسنده : سما آبی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات