زن ریحانه‌ای است كه نباید دلش را شكست
خانم‌ها بدانند راهی كه مردها به زن‌ها ظلم نكنند این نیست كه به او بگویند رئیس نباش، به آن‌ها بگویند رئیس باش و وقتی او خود را در موقعیت ریاست دید ظلم نخواهد كرد وگرنه اگر مرد رئیس زن نباشد و ذلیل او باشد، نه تنها ظلم خواهد كرد بلكه خیانت هم می‌كند.

عصرایران - یکی از روحانیون معروف ، با حضور در جمع تعدادی از دانشجویان دانشگاه امیر کبیر به سخنرانی درباره رابطه میان زن و مرد پرداخت.

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در این سخنرانی ابراز امیدواری کرد زمانی بتوان در جامعه، راحت‌تر و شفاف‌تر از امروز، درباره ارتباط بین زن و مرد و ازدواج آنان صحبت کرد. پناهیان یکی از ابعادی که در ارتباط‌های قابل تصور بین زن و مرد، چه در قالب ازدواج و آشنایی و چه رابطه‌های دیگری چون رابطه پدر و دختر و خواهر و برادر و ارتباط‌های اجتماعی وجود دارد، بعد عرفانی و معنوی این ارتباط دانست که به آن توجهی نشده و مغفول مانده است. گزیده سخنرانی جالب حجت‌الاسلام پناهیان را به نقل از برنا بخوانید:

عاشقان لب‌بسته ‌در مقام شهدا هستند

حجت الاسلام پناهیان درباره رابطه بین زن و مرد اظهار داشت: در بعد عاطفی رابطه بین زن و مرد اشتباه بزرگِ بین المللی به نام "عشق" رخ داده است. خدا بین زن و مرد "جاذبه‌ای" قرارداده و در قرآن فرموده است: "و جعل بینکم مودة و رحمه...". مودت آن است که با زبان ابراز می‌شود و محبت آن‌چه با چشم منتقل می‌شود. خدا بین ما و اهل بیت(ع) مودت را واجب کرده‌است. محبت به اهل بیت(ع) باید ابراز شود، مثل زمانی که برای امام حسین(ع) سینه می‌زنیم.

خدا بین زن و مرد هم مودت قرار داده است. این به دو معنا است. اول اینکه اگر به همدیگر محبت پیدا کنند حتما به هم ابراز خواهند کرد دوم این‌که اگر رابطه‌ای بین زن و مرد برقرار شد باید به هم محبت‌شان را ابراز کنند. در روایت داریم که زن و مرد باید قربان صدقه یکدیگر بروند.


پناهیان به نامه امام(ره) به همسرشان اشاره کرد و ادامه داد: این طور روابط از سفارشات دین اسلام است. رابطه عاطفی بین زن و مرد از جنس محبت ابراز شدنی است. محبتی که باید ابراز شود و با این ابراز شدن تقویت شود.


گاهی اوقات محبتی از جنس مخالف در دل شخص می‌افتد و نمی‌توان کاری کرد. این محبت تا زمانی که ابراز، تقویت و به معصیت نکشانده نشد، چیز بدی نیست. شخص نباید به دلیل وجود این محبت خود را معصیت‌کار تلقی کند. حتی در روایات داریم اگر کسی محبت شخصی در دلش افتاد و از ابراز، میدان دادن و عشوه‌ آمدن نابجا پرهیز کرد، در مقام شهدا وارد صحرای محشر می‌شود. محبت بین زن و مرد باید ابراز شود اما اخیرا این محبت با کلمه‌ای به نام عشق اشتباه شده است.


حجت‌الاسلام پناهیان به معنای "عشق" در بعد عرفانی پرداخت و گفت: عشق در معنای عرفانی، خصوصا آنچه در زبان فارسی رواج پیدا کرده و معنایش عاطفه‌ای است که تمام دل انسان را تسخیر کند. مصداقش رابطه عاطفی بین زن و مرد قرار گرفته است و عامل تولید بزرگترین نفرت‌ها و استرس‌ها در رابطه زن و مرد قرار گرفته است.


انسان ظرفیتی دارد که در ادبیات عرفانی به آن عشق و در ادبیات قرآنی "اشدُ حبً..." (شدیدترین محبت‌ها) می‌گویند. این شدیدترین محبت‌ها هیچ‌گاه بین دو انسان به شکل معمولی و عادی شکل نمی‌گیرد. هیچ‌گاه ظرفیت رابطه زن و مرد در شدیدترین رابطه عاطفی و عاشقی به جایی نمی‌رسد که بالاترین درجه و هیجان محبت را ایجاد کند. بین زن و مرد می‌تواند بهترین رابطه‌ها را متصور شد اما عشق را نه!

آن عشقی که می‌گوید:

به تیغ‌ام گر زند دست‌اش نگیرم
وگر تیرم زند منت پذیرم
عشقی که می‌گوید:
گر از درت برانی گر نزد خود بخوانی
رو کن به هرچه خواهی، گل پشت و رو ندارد


این عشق را نمی‌توان در رابطه بین زن و مرد متصور شد. رابطه زن و مرد در عاطفی‌ترین شکل‌اش اصلا اجازه گفتن چنین چیزی را نمی‌دهد: رو کن به هرکه خواهی گل پشت و رو ندارد.


رابطه زن و مرد این است که هر دو برای هم و با هم باشند. عشقی که ما در ادبیات فارسی داریم در رابطه بین زن و مرد امکان داشتن، وجود ندارد. در برخی از حادثه‌ها و داستان‌پردازی‌ها فداکاری وجود دارد که البته این فداکاری می‌تواند در ر ابطه بین پلیسی که برای نجات دادن کودکی اقدام می‌کند و جانش را به خطر می‌اندازد هم وجود داشته باشد.


عشق غربی یا توهم عاشقی!


کلمه عشق آسیب‌های زیادی به رابطه بین زن و مرد زده است. ابتدا باید از این قضیه آسیب‌زدایی کرد. این آسیب هم نقشه صهیونیست‌ها است. در فرهنگ مسیحیت و جوامع دیگر این وضعیت را پدید آورند که مفهوم عشق و عالی‌ترین نوع عاطفه را در رابطه بین زن و مرد دیده و تجلی كه خلاصه آن‌هم در رابطه جنسی باشد. اولین اثر مخرب آن ( که اگر در ابطه بین زن و مرد بالاترین عاطفه را انتظار داشته باشی) این است كه در مقام برقراری ارتباط دچار اشتباه می‌شویم.

وی با ذكر نكات بالا، یكی از مخرب‌ترین و بحران‌ آفرین‌ترین حالت رابطه بین دو جنس را انتظار برآورده شدن كمبود محبت‌ها دانست و تصریح كرد: بسیاری از افراد رابطه عاطفی بین زن و مرد را محل ارضاء کمبودهای عاطفی خود می‌دانند. من در مقام مشاوره مواجه ‌شدم با جوان‌هایی که از همسر یا دوست خود انتظاراتی دارند که ناشی از کمبودهای عاطفی‌شان در خانواده است. این بحران آفرین است، در مقام انتخاب دچار انتخاب‌های عجولانه می‌شوند، کسی را انتخاب می‌کنند که حتی مورد پسندش هم نیست.

به خاطر کمبود عاطفه‌ای که دارد اولین جرقه‌های عاطفی، آتشی در جان‌اش می‌اندازد که منجر به انتخاب نادرست می‌شود. دومین عارضه این است كه اولین جرقه‌های نامرادی منجر به ایجاد تنفر می‌شود. مثل مردهایی که رابطه‌های عاطفی با زن‌ها برقرار می‌کنند و بعد او را به دور می‌اندازند.

وی در ادامه علت سرد شدن رابطه بین زن و مرد سرد در خانواده‌های مذهبی و بالا بودن آمار بالای طلاق در كشور را اینطور عنوان كرد: آنها از یکدیگر، بدون دلیل، انتظار عشق را دارند. زن و مرد باید به همدیگر وفادار باشند، برای هم گرم شوند و دل‌لرزه بگیرند. اگر عشق یعنی شدیدترین محبتی که قلب انسان را احاطه می‌کند، پس باید برای عشق کلمه دیگری پیدا کرد تا زن و مرد وجودشان با یک عشق مشترک گرم شود. که عالی ترین نوع ارتباط این است؛ هر دو چیزی را دوست داشته باشند که در حد پرستش به آن عشق بورزند. آیا این دو عیب یکدیگر را تا آخر عمر خواهند دید؟ آیا از هم جدا خواهند شد؟

دومین آفت تصور اشتباه در رابطه عاطفی و عشق قرار دادن این رابطه، این است که توقعات زن و مرد از یکدیگر زیاد شده و زود هم از یکدیگر متنفر و حتی بدون دعوا از هم جدا می‌شوند. با تعابیری چون: رابطه من با تو سرد شده است، برای هم عادی شده‌ایم... چون برایش عادی شده بزرگترین اشتباه را انجام داده است. زیرا او برای هیجانی که با عشق اشتباه گرفته شده او ارتباط برقرار کرده است.


وی ادامه داد: در یک ازدواج و رابطه عاطفی متعادل، بین زن و مردی که کمبود محبت ندارند، جایگاه عشق را اشتباهی نگرفته اند، انتظار نابجا از عاطفه یکدیگر ندارند، مشاهده می‌شود كه آن‌دو چقدر زیبا به همدیگر محبت دارند و از این محبت لذت می‌برند و مایه آرامش همدیگر هستند. زن و مردی که در عین محبتی که به هم دارند نمی‌گویند: یا همه یا هیچ، یا عشق مرا تامین می‌کنی یا از کوچکترین عیب‌های تو نمی‌گذرم، یا بی‌عیب هم باشی از تو تنفر پیدا خواهم کرد! این شیوه آدم‌هایی است که کمبود محبت دارند.


حجت‌الاسلام پناهیان مخرب‌ترین جریان را در رابطه زن و مرد فرهنگ منحط غربی دانست و ادامه داد: ببینید در غرب چیزی از عشق باقی مانده است؟ چرا در غرب همجنس گرایی بازار پیدا می‌کند، زندگی سرد و توام با تنهایی شده، ازدواج و رابطه همسری در حد نیاز مادی پایین آمده است. آن‌ها که بیشتر از هر کسی دم از عشق می‌زدند پس چرا عشق بینشان رواج پیدا نکرد!


وی تاکید کرد: باید قبل از ازدواج کمبود محبت‌ها را سامان داد وگرنه با ذره‌ای محبت خیلی داغ می‌شوی و وقتی تازگی‌اش که از بین برود یخ می‌کنی که در هر دو صورت ایجاد بحران می‌کند. زن‌ها در با این قضیه مسلط‌تر برخورد می‌کنند. چون در خانه بیشتر محبت می‌بینند و باید هم این طور باشد. رابطه عاطفی بین زن و مرد را باید معقول نگاه کرد.

شعار برابری زن با مرد، آغاز انحراف

در بعد مادی(جنسی) رابطه بین زن و مرد باید بدانیم که این رابطه یک معصیت بزرگ نیست. عده‌ای ابراز کردن نیاز جنسی را جرم تلقی می‌کنند. اسلام به این نیاز مثل نیاز به خوردن و آشامیدن نگاه می‌کند.

پناهیان در بخش دیگری از سخنان خود تصریح با بیان جملات بالا درباره نیاز جنسی ادامه داد: چرا اصرار می‌کنم نگاه به نیاز جنسی باید یک نگاه متعادل باشد؟ خوب همانطور که نتوانستم خود نیاز جنسی را کاملا تشریح کنم، نمی‌توانم دلیل این را بگویم که این نگاه چرا باید متعادل و معقول باشد. جزئیات نیاز جنسی آقایان و خانم‌ها در چه مقوله‌ای است؟ چه کسی مدیریت می‌کند؟ مدیریت توسط خانم‌ها به چه شکلی است؟ مدیریت آقایان به چه شکلی است و باید درست برخورد شود... بدتر آن است که درباره رابطه عاطفی زیاده گویی کنیم و آن را آمیخته کنیم با معصیتی که نامش نیاز جنسی است، نتیجه چه خواهد شد؟ انسان‌ها را گروه گروه بی دین می‌کند. انسان دچار معصیت و گناه زدگی خواهد شد.

وی در رابطه بین زن و مرد به عنوان همسر، که الگوی رابطه‌ای است که در بقیه روابط هم قابل رویت است به اختلاف بین زن و مرد اشاره كرد و افزود: وقتی می‌خواهید این رابطه را در مقام ازدواج یا "هرگونه رابطه‌ای" تعریف کنید اول به اختلاف‌های زن و مرد در مقام ارتباط توجه کنید. به این اختلاف که توجه شد کلید طلایی دستتان می‌آید که با آن در ازدواج و تربیت کودک بسیار موفق خواهید شد. بالاترین بهره را از ازدواج خواهید برد و به زیباترین شکل نیاز جنسی در این رابطه برطرف و رابطه عاطفی در آن، تامین خواهد شد. این کلید طلایی را با تمام جسارت عرض خواهم کرد، كلیدی كه فرهنگ غرب سعی کرده آن را دفن کند و این همه بدبختی را بوجود آورد.


مسلمان‌ها هم گاهی اوقات مرعوب فرهنگ غرب، این اختلاف بین زن و مرد(كلید طلایی) را پنهان می‌کنند، به بهانه مساوات بین آن‌دو. ارزش زن و مرد با هم برابر است اما هرکدام نیازهای متفاوتی دارند. نیاز را پنهان می‌کنند که بگویند اسلام بین زن و مرد فرقی قائل نیست! نتیجه‌اش این می‌شود که بسیاری از احکام دینی را نمی‌توانید تبیین کنی. بچه‌ها هم در خانه‌ای که این کلید طلایی وجود ندارد، بد تربیت می‌شوند. این کلید طلایی اگر قفل ارتباط بین زن و مرد را باز نکند، می‌توان آثارش را در بچه‌ها ملاحظه کرد. این کلید اگر نباشد بی‌دینی رواج پیدا می‌کند و انسان‌ها دچار کمبود محبت می‌شوند.

حرکت بر مبنای کلید


رابطه بین زن و مرد (ابعاد عرفانی آن را کنار می‌گذاریم) مگر نباید نیاز عاطفی و مادی را برطرف کند؟ اگر این کلید نباشد این نیازها به خوبی برطرف نخواهد شد. مردها بعد از ازدواج هرزگی و زنها بعد از ازدواج(درصورت نجابت) دچار بیماری‌های اعصاب و روان خواهند شد. وقتی زن و مرد در قاعده این کلید طلایی حرکت نکنند دچار این مشکلات خواهند شد.

پناهیان اضافه کرد: در بخش اول اشاره شد که این رابطه ابعاد عرفانی دارد که باید به آن فکر کرد. گفتیم دو بعد مادی و عاطفی هم دارد. در بعد مادی(جنسی) مبالغه شده در معصیت تلقی کردن این نیاز. جرئت نمی‌كنم برخی امور را بازگو كنم(!). برطرف کردن نیاز جنسی در برخی شرایط و موارد (كه توضیح نمی‌دهم) ثوابی دارد كه در خوردن و آشامیدن نیست. در بعد مادی رابطه زن و مرد نگاه افرطی معصیت‌گونه كه به آن می‌شود، باید تعدیل شود. در بعد عاطفی نیز افراط و زیاده روی‌هایی كه ناشی از كمبود محبت است باید برطرف شود تا رابطه‌ای معقول شكل گیرد. برای ایجاد این رابطه معقول باید به كلید طلایی توجه شود.


فرماندهان حقوقی و فرماندهان عاطفی

به گزارش برنا، حجت‌الاسلام پناهیان ادامه داد: این كلید در انواع و اقسام ارتباط‌ها كاربرد دارد كه توضیح آن بماند. اما در باب ازدواج و گفتگوی قبل از آن كاربرد فراوانی دارد. مرد از زن چه انتظاری و زن از مرد چه انتظاری دارد؟ پاسخ به این سوال یكسان نیست. نمی‌توان گفت مرد از زن انتظار دارد كه زن او را دوست داشته باشد و بعد بگوییم زن از مرد انتظار دارد كه او را دوست داشته باشد. اگر بخواهیم دقیق توضیح دهیم مردان باید به فطرت خود دقت داشته باشند، خانم‌ها هم همینطور.


زن دوست دارد توسط یك مرد مورد "محبت" قرار گیرد. محبتی كه قلبش به آن مطمئن باشد. نتیجه این محبت هم چیزی جز نوازش نیست. ولی مرد از زن انتظار دارد مورد "اطاعت صمیمانه" قرار گیرد. در این‌صورت، مردی كه فرمانده حقوقی است و زنی كه فرمانده عاطفی، در كنار هم‌دیگر به تعادل می‌رسند. مادر به فرزندان باید بگوید: از پدر خود اطاعت كنید. تا عالی‌ترین تعادل در این خانواده شكل گیرد. فرزندان بدون تربیت و تعلیمات مذهبی خاص، به متعادل‌ترین وضعیت و اوج خلاقیت و شكوفایی می‌رسند. در مقابل پدر باید به بچه‌ها بگوید: به مادر محبت كنید. پدر بگوید مبادا دل مادر بشكند و مادر بگوید مبادا غرور پدر بشكند. این‌ها تعابیر مختلف كلید طلایی است.

زن باید غرور مرد را حفظ كند و مرد عاطفه زن را. گاهی اوقات زن‌ها در مدیریت بسیار هوشمندتر هستند. مثل پادشاهان قدیم كه وزیر هوش‌مندشان به خوبی می‌دانست چطور اقتدار پادشاه را حفظ و او را مدیریت می‌كنند. زن زیرك؛ زنی است كه اگر خواست مردش را اداره كند او را در موقعیتی از سلطنت قرار دهد.


زن ریحانه‌ای است كه نباید دلش را شكست

پناهیان دو حالت طبیعی در رابطه بین زن و مرد قائل شد و ادامه داد: زن دو نقش را برای مرد بازی می‌كند، مرد هم دو نقش برای زن. این‌ها تعابیری از همان كلید طلایی است. زن در ارتباطش با مرد گاهی حكم مادر این پسر را دارد و گاهی حكم دختر این پدر. هم در رابطه همسری هم در رابطه‌های آزاد. اگر غیر این دو باشد از طبیعت خود خارج و دچار بحران هستند و از زندگی لذت نمی‌برند.

گاه زن دوست دارد مثل مادر، نوازشگر مردی باشد كه حتی از خودش مسن‌تر است. بسیاری از اوقات دیده شده دختری بیشتر از آنكه تشنه محبت پسری باشد به خاطر دل‌رحمی با او ارتباط برقرار كرده،‌ تقاضای محبت پسر را دیده و حس مادری و زنانه‌اش جوشیده است( این‌كه در محدوده شرع این عمل فساد است یانه، بحث دیگری است). البته مردها نباید رندی كرده و از حس مادری دخترها سوء استفاده كنند!

پناهیان در همین زمینه افزود: گاهی هم همین زن دوست دارد برای مرد دختری باشد و او را جای پدر خود ببیند. پدری كه دختر را مورد نوازش و محبت خود قرار می‌دهد. اصلا رابطه زن و مرد را نمی‌توان مساوی تلقی كرد! برعكس این رابطه برای مرد صادق است. گاهی مرد دوست دارد مانند پدری كه دختر را اداره می‌كند فرمان دهد و گاهی مثل پسری تمنای محبت و نوازش از مادر را دارد.


وی تصریح کرد: پدر و پسر هر دو باید غرورشان حفظ شود. هیچ مادری حق ندارد طوری به پسرش محبت كند كه غرورش شكسته شود و هیچ پدری حق ندارد دل دختر خود را بشكند. پیامبر اكرم(ص) سفارش فرمودند به دختران خود بیش از پسران محبت كنید. زن نیاز به این عاطفه دارد.

فلسفه بسیاری از احكام جاری بین زن و مرد كه در آن تبعیض می‌بینید همین قاعده است:" زن از مرد عاطفه می‌خواهد و مرد از زن اطاعت". این رابطه قطع شده است و زن و مرد بصورت مساوی به هم علاقه دارند! رابطه بسیار شكننده، گیج كننده و دروغی. در سریال‌ها هم به وفور دیده می‌شود كه زنی جلوی میلیون‌ها بیننده غرور مردی را می‌شكند. دعوای نمكی بین زن و مرد اصلا بد نیست اما رسانه باید دعواهای زیبا نشان دهد. دل زن نباید شكسته شود، غرور مرد همین‌طور. حكم مو و شانه را دارد. شانه سخت است و مو نرم. اما شانه شیارهایی دارد كه تعامل بین شانه و مو را هنگام شانه كردن برقرار می‌كند. كلید طلایی این است كه مرد در مقام مرد بودن بداند زن از او چه می‌خواهد، زن در مقام زن بودن هم همین‌طور.

بنا بر این گزارش، پناهیان خطاب به زن‌ها گفت: خانم‌ها بدانند راهی كه مردها به زن‌ها ظلم نكنند این نیست كه به او بگویند رئیس نباش، به آن‌ها بگویند رئیس باش و وقتی او خود را در موقعیت ریاست دید ظلم نخواهد كرد وگرنه اگر مرد رئیس زن نباشد و ذلیل او باشد، نه تنها ظلم خواهد كرد بلكه خیانت هم می‌كند. چاره اینكه زنی حق خود را از مردی بگیرد(عاطفه و دل او را) این نیست كه زن بر مرد سیطره داشته باشد. نمی‌گویم رئیس زن باشد یا مرد. یك نوع ریاست برای زن است و یك نوع دیگر برای مرد. ریاست حقوقی كه كارش با فرماندهی و اطاعت سامان پیدا می‌كند برای مرد، و ریاست عاطفی كه مرد باید تمام عمر مواظب باشد كه مبادا دل همسر خود را بشكند را به زن.

وی افزود: مرد نباید بنشیند با زن مذاكره كند، باید ببیند از چه چیز دلش می‌شكند و از آن پرهیز كند. نباید از گل نازك‌تر به زن گفت و او را ریحانه‌ای تلقی كرد كه باید لطافت‌ روحی او حفظ شود، در عین حال زن غیرت و محكمی مرد را هم می‌خواهد. امیدوارم از كلید طلایی رابطه زن و مرد(توجه به اختلافات بین این دو) بهره برده و البته از آن سوء استفاده نكنید.

، حجت الاسلام علیرضا پناهیان در پایان سخنان خود زن‌ها را از اطاعت‌های بی چون و چرا و نابجا نهی و تصریح كرد: توجه خانم‌ها را به سودجویی در جامعه جلب می‌كنم كه تنها یك شیرمرد ـ مقام معظم رهبری ـ به آن اعتراض كرد؛ آنهم منشی شدن زن‌ها در ادارات است. با این تفكر كه زن اطاعت‌پذیر است. زن یك "اطاعت‌هایی" (نه اطاعت مطلق) را دوست دارد از مرد داشته باشد و از این طریق ارضا می‌شود اما همین زن كه استعداد بعضی اطاعت‌ها را راحت‌تر دارد، در ادارات مورد سودجویی قرار گرفته و وقتی به خانه می‌رود به او می‌گویند: از مرد خود اطاعت نكن! پررو می‌شود.


http://www.asriran.com


برچسب ها: عشق، عشق الهی، عشق زن و مرد، صهیونیزم، عشق غربی، استادپناهیان، عشق عرفانی،  

تاریخ : پنجشنبه 28 آذر 1392 | 01:42 ب.ظ | نویسنده : سما آبی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic